Атопічний дерматит – хронічне запальне захворювання шкіри, котре виникає на тлі загальної алергізації організму та часто має спадковий характер. Захворювання дуже поширене: на атопічний дерматит хворіють до 20 % дітей, частка цієї хвороби сягає 85 % серед усіх епізодів шкірних запалень у немовлят. Дорослі страждають менше: від 1 до 3 % людей. Синоніми патології: атопічна екзема, нейродерміт, ендогенна екзема. Від звичайного алергічного дерматиту відрізняється тим, що процес розвивається не після прямого контакту дерми з будь-яким конкретним алергеном, а шкіра заздалегідь має схильність до запалення у відповідь на ті чи інші алергічні чинники. Звідси й часте поєднання атопічного дерматиту з іншими алергічними захворюваннями системного характеру: бронхіальна астма, харчова непереносність, риніти/ринокон’юнктивіти й т.і.
Скарги:
- Сухість шкіри;
- Сильний свербіж, який часто посилюється вночі;
- Найчастіше вражається шкіра на згинах колін та ліктів, на повіках, руках, шиї та спині. У немовлят часто страждає обличчяСверблячка. Може бути дуже інтенсивною та заважати звичайним повсякденним справам.
- Сухість шкіри. Шкірний покрив стає сухим, лущиться. Можлива поява тріщин.
- Почервоніння. Ділянки шкіри запалюються, червоніють.
- Висипання. У вигляді папул, пухирів, саден або кірки. Стають вологими у місцях загострення атопічного дерматиту.
- Стовщення шкіри. Виникає за хронічної форми захворювання.
Фази атопічної екземи:
- Немовляти, у віці 2–24 місяці. Ранній початок – характерна особливість патології: у цьому віці вперше із хворобою стикаються до 80 % діток, і в більшості з них після атаки приходить тривала ремісія.
- Дитяча фаза від 2 до 12 років. Як правило, у неї переходять дітки, у яких не вдалося впоратися з хворобою в дитинстві, але в такому віці також можлива й первинна поява нейродерміту. Характеризується запаленням великих ділянок шкіри, більш вираженою симптоматикою.
- Підліткова та доросла фази нейродерміту виставляються в людей віком від 12 років. Тут є свої особливості перебігу та лікування. Ураження шкірного покриву відрізняються різноманітністю, виникають психологічні проблеми насамперед для підлітків.
- Причини виникнення
Конкретних причин, що призводили б до розвитку атопічного дерматиту, виявити не вдається, тому захворювання вважається поліетіологічним. Втім, дослідження свідчать, що існує низка чинників, котрі підвищують ризик захворювання:
- Генетична схильність (сімейна атопія). Ризик захворіти вищий у тих, хто в сім’ї має хворих на астму або, власне, атопічний дерматит. Більш детально: ризик вищий у разі мутацій у гені FLG. Він відповідає за синтез білків, котрі регулюють дозрівання шкіри.
- Бактеріальна або вірусна інфекція. Подразником для імунної системи шкірних покривів вважається золотистий стафілокок, який живе на тілі всіх людей. Також старт нейродерміту може дати герпетична атака.
- Надмірна захопленість гігієною. Шкіра дитини не встигає «познайомитися» з антигенами. Через це знижується ризик інфекцій, але зростає ймовірність нейродерміту фази немовлят або підліткового віку.
- Зміна клімату. Зіткнувшись уперше з новими фізичними факторами (холод чи спека), організм сприймає їх як алерген та реагує звичним для нього шляхом: вивільняє в дермі імуноглобуліни.
- Харчові алергени: їхній зв’язок з атопічним дерматитом остаточно не доведений. Але, звичайно, потрібно відмовлятися від продуктів, котрі спричиняють харчову алергію.
Симптоми та клінічні прояви
Прояви хвороби залежать від тяжкості та давності процесу, віку пацієнта, також часто маскуються під інші хвороби. Виділяють симптоми:
- шкірний свербіж;
- запалення і почервоніння шкіри на щоках і шиї, під пахвами й у паху;
- місцями підвищена сухість шкірного покриву (вогнищевий ксероз);
- потовщення ділянок епідермісу та посилення його малюнка (ліхеніфікація);
- епізоди гнійних уражень дерми (суперінфекція золотистим стафілококом)
Характерна ознака – поява симптоматики в ранньому віці (малюкова фаза).
Симптоматика атопічного дерматиту буває виражена різною мірою. За цим критерієм виділяють 4 ступені тяжкості процесу:
- Відносна норма – шкіра без ознак запалення. Буває в періодах ремісії, це – мета лікування.
- Легкий ступінь тяжкості – ділянки ксерозу, свербіж помірний.
- Середня – ділянки сухої шкіри більші, свербіж сильніший, відзначаються розчісування (екскоріації), почервоніння;
- Тяжкий ступінь атопічного дерматиту – грубе погіршення якості життя, великі ділянки ксерозу та ліхеніфікації, нестерпний свербіж, розчісування, тріщини та мокнення, пігментація.
Через те, що нейродерміт часто зустрічається в дитячому віці, немовлята не можуть повідомити про свою проблему. Рекомендуємо батькам звертати увагу на не очевидні ознаки проблеми, щоби вчасно показати дитину дитячому дерматологу.
- нсибілізувальним чинником стають частки тютюнового диму.
Діагностика
Досвідчений дерматолог клініки може виставити попередній діагноз на підставі скарг та огляду пацієнта будь-якого віку. На користь атопічного дерматиту вказують:
- ранній початок;
- свербіж та сухість;
- екзематозні явища;
- почервоніння в типових місцях;
- рецидивний перебіг;
- сімейні випадки алергічних захворювань;
- посилення рельєфу складок на долонях.